polski Polska   Moje Podwórko   |  Poczta 
Portal Sobota - 29 stycznia 2022 Franciszka, Konstancji, Salomei     "Człowiek stosując przemoc jest większym niewolnikiem od tego, który cierpi z jej powodu" - Lew Tołstoj  
 Wyszukiwarka


Szukaj wg branz
Dodaj wpis
 Wiadomości
2021-12-03 Uwaga na zatrucia tlenkiem węgla

Przestrzegamy przed tlenkiem węgla. Czad nazywany jest cichym zabójcą, bo nie jest widoczny, nie ma smaku, nie ma też zapachu. W naszym kraju każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera blisko sto osób, a dwa tysiące ulega podtruciu.


Czad najczęściej wydobywa się z wadliwych i źle użytkowanych urządzeń grzewczych czy przewodów kominowych. Jest gazem silnie trującym. [czytaj więcej]– Czad jest niebezpieczny, ponieważ nie jest wyczuwalny żadnym ze zmysłów ludzkich. Nie jesteśmy w stanie go powąchać, nie jesteśmy w stanie go wyczuć, nie jesteśmy w stanie go zobaczyć – powiedział Sławomir Brandt z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, na przykład: drewna, oleju, gazu, benzyny, węgla czy ropy. Tlenek węgla może wynikać też z braku dopływu świeżego powietrza z zewnątrz do urządzenia, w którym następuje spalanie. Jak bronić się przed czadem?– Przede wszystkim wietrzymy, sprawdzamy swoje instalacje wentylacyjne i kominowe. Ostatnia linia obrony to instalacja czujników tlenku węgla – wskazał Sławomir Brandt.Czujkę czadu można kupić już za niecałe 80 złotych.– Ważne jest to, żeby sprawdzać, czy ma ona sprawne baterie. Powinniśmy wybrać jeden dzień w miesiącu (np. pierwszy dzień miesiąca), aby podejść i nacisnąć guzik. Po usłyszeniu sygnału mamy pewność, że baterie są sprawne – zwrócił uwagę strażak.W Polsce każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera blisko sto osób, a co najmniej dwa tysiące ulega podtruciu.– 21 listopada otrzymaliśmy zgłoszenie o możliwości wejścia do mieszkania i pomocy policji, gdyż nie było kontaktu z osobą, która przebywała w mieszkaniu. Po wejściu stwierdzono zgon osoby przebywającej w mieszkaniu – poinformowała  Lucyna Rudzińska.Jak tłumaczy Lucyna Rudzińska z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, osoba ta zmarła z powodu zatrucia czadem.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl,

mj©Wszelkie prawa zastrzeone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP