polski Polska   Moje Podwórko   |  Poczta 
Portal Sobota - 23 pazdziernika 2021 Edwarda, Marleny, Seweryna     "Nie trzeba kłaniać się okolicznościom a Prawdom kazać, by za drzwiami stały" - Cyprian Kamil Norwid  
 Wyszukiwarka


Szukaj wg branz
Dodaj wpis
 Wiadomości
2021-09-24 [TYLKO U NAS] Dr M. Skwarzyński: Konstytucja ma prymat przed każdą umową międzynarodową

Konstytucja ma prymat przed każdą umową międzynarodową i to jest oczywiste, co jednak nie niweczy idei Unii Europejskiej – mówił w rozmowie z TV Trwam dr Michał Skwarzyński, adwokat.


Nadal trwa bezpodstawny spór o to, czy prawo unijne ma pierwszeństwo nad prawem polskim. Trybunał Konstytucyjny nie wydał jeszcze orzeczenia w tej sprawie, ponownie odraczając posiedzenie. Zdaniem rozmówcy TV Trwam, z perspektywy prawnej spór ten jest jałowy.– Generalnie porządek prawny Unii Europejskiej uważa siebie za najważniejszy, tak samo zresztą jak porządki prawne państw członkowskich. Wyłącznie konstytucja Finlandii stwierdza, że pierwszeństwo ma prawo unijne przed prawem krajowym – wskazał dr Michał Skwarzyński.W przypadku polskiej ustawy zasadniczej sprawa jest jasna.– To ona ma prymat przed każdą umową międzynarodową i to jest oczywiste, co jednak nie niweczy idei Unii Europejskiej, nie niweczy idei współpracy państw, zawierania przez nie umów międzynarodowych. Chodzi po prostu o to, że konstytucja stoi na straży pewnych wartości i mając prymat gwarantuje to, że żadna umowa międzynarodowa nie wpłynie na kształt prawodawstwa w Polsce w sposób, który z tą konstytucją był sprzeczny. Tu chodzi tylko o to – wyjaśnił prawnik.Zmiana porządku politycznego i prawnego wymaga zmiany konstytucji, więc nie może się to stać za sprawą decyzji żadnego organu międzynarodowego.– Unia Europejska to wspólnota państw powstała na podstawie traktatu, czyli umowy. Wszyscy, którzy się umawiali, wiedzieli, że w ramach państw członkowskich konstytucje stawiają siebie na pierwszym miejscu i każde państwo w ramach tej wspólnoty siebie stawia na pierwszym miejscu, co jest naturalne w takiej umowie – zwrócił uwagę.Presja wywierana przez organy unijne ma więc charakter czysto polityczny i stanowi część większej rozgrywki, mającej na celu pozatraktatowe dążenia do przekształcenia UE w superpaństwo.


radiomaryja.pl


Żródło: radiomaryja.pl,

mj©Wszelkie prawa zastrzeone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP